Son dakika… ABD Dışişleri Bakanı Ankara’da: Çavuşoğlu ve Blinken’dan açıklamalar

[ad_1]

Son dakika... ABD Dışişleri Bakanı Ankara'da: Çavuşoğlu ve Blinken'dan açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Ankara’da düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Bakan Çavuşoğlu, “Değerli mevkidaşım, dostum Antony ziyaretinden önce iki defa arayarak her seferinde dayanışma ifadelerini aktarırken, Türkiye’nin ilettikleri yardımlara ilaveten herhangi bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sordular. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi ve ABD’den gelen kurum ve kuruluşların deprem bölgesinde yardım faaliyetlerini devam ettirdiğini belirtti.

Çavuşoğlu ayrıca, “Hem ABD yönetimine hem de ABD halkına bu zor zamanlarda verdikleri destek ve dayanışma için bir kere daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Depremlerin ardından gösterilen dayanışmanın Türkiye-ABD ilişkilerine etkisine ilişkin gelen bir soru üzerine Bakan Çavuşoğlu, “Zor zamanlarda gösterilen dayanışma her zaman ilişkilere olumlu etki yapar, katkı sağlar. ABD ile görüş ayrılığı içinde olduğumuz konular zaten belli ancak pozitif gündeme odaklanarak ilişkilerimizi daha da geliştirme arzumuz da ortada.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren ABD’li Bakan Blinken, “ABD her türlü yardımı sürdürecek” açıklamasını yaparak ABD’nin bölgeye birçok ekip gönderdiğini ve desteğinin devam edeceğini söyledi.

Blinken’ın bugün Anıtkabir’i ziyaret edeceği belirtildi.

ABD İLE F-16 müzakereleri

‘Yaptırımların en kısa süre içerisinde kaldırılmasını bekliyoruz’ diyen Çavuşoğlu, F-16 konusunda ABD yönetiminin talebe destek verdiğini belirtti.

Çavuşoğlu, sürecin hızla tamamlanmasının iki tarafın yararına olduğunun altını çizdi.

‘Bu konuda Kongre’ye resmi bildirimin hızlıca yapılmasını istiyoruz’ diyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kongre’nin destekleyici bir rol üstlenmesini beklediğini belirtti.

F-16’lar konusunda İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin şart koşulmasının adaletli ya da doğru bir yaklaşım olmayacağını vurgulayan Çavuşoğlu, “İkisini birbirine şart koşmak doğru bir yaklaşım olmaz. Bizim elimizin kolumuzun bağlanmaması lazım” dedi.

Blinken, gazetecilerden gelen bir soru üzerine Biden yönetiminin F-16 konusunda Türkiye’yi desteklediğini söyledi. ABD’li bakan, “F-16 konusunda size bir zaman takvimi çizemiyorum. Kongre ile temaslardayım.” açıklamasını yaptı. 

F-35 AÇIKLAMALARI

Çavuşoğlu ABD’nin F-35 kararının tek taraflı olduğunun altını çizdi ve Türkiye’ye geri ödeme yapılması gerektiğini belirtti:

“F-35 konusunda biz F-35 programının ortağıydık. CAATSA yaptırımları sebebiyle Türkiye F-35 programından çıkarıldı. Bu tek taraflı bir karardı bizim kararımız değildi. Dolayısıyla ödediğimiz 1,4 milyar dolarlık bir rakam var. Türkiye bu programda olmadığına göre ödediğimiz paranın da geri ödenmesini beklemek en doğal hakkımız. Bu konuda da müzakereler devam ediyor.”

FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO SÜRECİ

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Türkiye-ABD uzun zamandır gerek ikili anlaşmalar gerek bölgesel anlaşmalarda dünya çapında ortak çalışmakta. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımını güçlü şekilde destekliyoruz. Diğer NATO üyeleri hepsi askeri alanda yan yana çalışıyor. NATO’ya onların katılımı gerçekleştiğinde güvenlik artacaktır” ifadelerini kullandı.

NATO üyeliği sürecinde Finlandiya ile ilgili sorunların görece olarak daha az olduğunu belirten Çavuşoğlu, “İsveç bazı olumlu mesajlar verdi, kanun değişikliği yaptı. Fakat maalesef İsveç’te PKK terör örgütü yandaşlarının terörün finansmanı, insan devşirme ve terör propagandası dahil her türlü faaliyetlerini devam ettirdiğini açıkça görüyoruz. Hem de şehrin merkezinde belediye binasının önünde. Onların amacını da biliyoruz. İsveç’in NATO üyeliğini engellemek istiyorlar. Bu faaliyetleri engellemek de İsveç’in elinde.” açıklamasını yaparak İsveç’in somut adım atması gerektiğini ve bunun için de herkesin İsveç’i teşvik etmesi gerektiğini söyledi. 

Ayrıntılar geliyor…

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*