Rus uzay ajansı, müterrabatını Dünya’ya getirmek için yeni Soyuz kapsülü yollayacak

[ad_1]

Rus uzay ajansı, müterrabatını Dünya'ya getirmek için yeni Soyuz kapsülü yollayacak

Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin ile NASA astronotu Frank Rubio eylül ayında Soyuz MS-22 uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmıştı. Uzay insanları, Dünya’ya aynı kapsülle dönmeyi planlıyordu.

Ancak Soyuz MS-22’nin geçtiğimiz ay kabin sıcaklıklarının yükselmesine neden olan soğutma sıvısı sızıntısı yaptığı tespit edildi.

Durumu inceleyen ve NASA ile görüşmeler yapan Roscosmos, üçlüyü geri getirmek üzere mürettebatsız modda çalışan yeni bir Soyuz MS-23 kapsülü göndermeye karar verildiğini açıkladı. Roscosmos Başkanı Yuri Borisov, kapsülün 20 Şubat’ta gönderileceğini bildirdi.

Prokopyev, Petelin ve Rubio’nun görev sürelerinin uzatılacağını belirten Borisov, konunun NASA ile görüşüldüğünü ve plan üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

ABD'de sistem arızası nedeniyle tüm iç hat uçuşları durduruldu

ABD’de sistem arızası nedeniyle tüm iç hat uçuşları durduruldu

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre Borisov, Rus uzay yetkililerinin yeni Soyuz’u tek mürettebatla fırlatma seçeneğini araştırdıklarını ancak daha uzun hazırlık gerektireceğindan bundan vazgeçildiğini ifade etti. Roscosmos Başkanı, Soyuz MS-23’ün Uluslararası Uzay İstasyonu’na bazı malzemeler de taşıyacağını sözlerine ekledi.

Yeni kapsül gelmeden önce Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan tüm mürettebatın tahliyesini gerektirecek acil bir durum yaşanması halinde, Soyuz MS-22’nin güvenli bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağının değerlendirileceği belirtildi.

Soyuz MS-22’deki sızıntı aralık ayında, Rus kozmonotlar bir uzay yürüyüşü için istasyonun dışına çıkmak üzereyken fark edildi.

Borisov yaptığı açıklamada, sızıntının bir mikrometeoroidden kaynaklandığının doğrulandığını söyledi. Soyuz MS-22’nin daha sonra mürettebatsız olarak Dünya’ya geri gönderileceği bildirildi.

 

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*