LaFarge’a bir dava da DEAŞ saldırılarında ölen ABD’li askerlerin ailelerinden geldi

[ad_1]

LaFarge'a bir dava da DEAŞ saldırılarında ölen ABD’li askerlerin ailelerinden geldi

Suriye’de bir fabrikayı çalışır halde tutmak için terör örgütü DEAŞ’a ödeme yaptığı için kendisine yöneltilen “DEAŞ’a yardım etme” suçunu kabul eden Fransız çimento devi Lafarge’a DEAŞ’ın düzenlediği saldırılarda ölen ABD’li 3 askerin ailesi dava açtı. Aileler, Lafarge’ın ekonomik kişisel çıkarlarının DEAŞ’ın ABD’liler de dahil olmak üzere masum sivilleri katletmesine olanak sağladığını aktardı. Aileler dava dilekçesinde, “Davalıların DEAŞ’a yaptığı ödemeler ve iş ortaklığı, DEAŞ’a 2010’ların başında yeni başlayan bir milis gücünden ABD’lileri öldürme niyeti ve kabiliyetine sahip acımasız bir terörist deve dönüşmesi için ihtiyaç duyduğu sermayeyi sağladı” ifadelerini kullandı.

“DEAŞ’IN ULUSLARARASI TERÖR EYLEMLERİNE YARDIM VE YATAKLIK ETTİLER”

LaFarge’nin DEAŞ’a yardım ve yataklık ettiğine dikkat çekilen dilekçede, “Davalılar, yabancı paravan şirketler ve aracılar ile yabancı terör örgütlerine nakit ve örtülü ödemeler yapmak, onlardan hammadde satın almak ve onlarla rekabete aykırı anlaşmalar yapmak da dahil olmak üzere bilerek önemli miktarda yardım sağlayarak, DEAŞ’ın uluslararası terör eylemlerine yardım ve yataklık ettiler” denildi.

“DAVALILAR, MADDİ DESTEĞİN ULUSLARARASI TERÖR EYLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN KULLANILACAĞINI BİLİYORLARDI”

Söz konusu çimento fabrikasının güvenli bir şekilde kapatılıp tahliye edilememesi sonucu tonlarca çimento ve hammaddenin DEAŞ’ın eline geçmesine neden olduğu aktarılan dilekçede, “Davalılar, bu maddi desteğin yabancı terör örgütlerine ödendiğini ve uluslararası terör eylemleri gerçekleştirmek için kullanılacağını biliyorlardı” ifadeleri kullanıldı.

“DAHA FAZLA AİLENİN DAVAYA KATILMASINI BEKLİYORUZ”

Lafarge’ın zaten federal suçları kabul ettiği vurgulanan dilekçede, “LaFarge DEAŞ’a milyonlarca dolar ödediğini itiraf etti. Bu davanın amacı, Lafarge’ın iğrenç ve hukuka aykırı davranışları nedeniyle mahvolan asker ailelerine karşı sorumlu tutmak. Daha fazla ailenin davaya katılmasını bekliyoruz” denildi.

Ailelerin avukatı Jenner&Block LLP’nin ortağı Lee Wolosky yaptığı açıklamada, “Davayı New Yorklulardan oluşan bir jüri önünde mahkemeye götürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Dava, 20 Ekim 2016’da Irak’ta DEAŞ tarafından yerleştirilen bir el yapımı patlayıcının (EYP) patlaması sonucu hayatını kaybeden Astsubay Jason Finan’ın ailesi, 24 Kasım 2016’da Suriye’nin Ayn İsa kentinde DEAŞ tarafından EYP patlatılması sonucu ölen Astsubay Scott Cooper Dayton’ın ailesi ve paralı asker olarak çalıştığı sırada 27 Ocak 2015’te Libya’daki Corinthia Oteli’ne düzenlenen DEAŞ saldırısında ölen savaş gazisi olan denizci David Berry’nin ailesi tarafından açıldı. Ailelerin tazminat talep ettikleri LaFarge, dava ile ilgili henüz açıklama yapmadı.

Lafarge, DEAŞ’A YARDIM ETTİĞİ YÖNÜNDEKİ SUÇLAMALARI KABUL ETMİŞTİ

Lafarge, 18 Eylül’de ABD’nin New York kentindeki Brooklyn Federal Mahkemesi’nde görülen davada Suriye’de bir fabrikasını çalışır halde tutmak için terör örgütü DEAŞ’a ödeme yaptığı için kendisine yöneltilen “DEAŞ’a yardım etme” suçunu kabul etmiş ve 777,8 milyon dolar para cezası ödeyeceğini açıklamıştı. Lafarge’nin suçunu kabul etmesi ile bir şirket ABD’de bir terör örgütüne maddi destek sağlama suçlamalarını ilk kez kabul etmişti.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*