Kuzey Kore, 3 kısa menzilli balistik füze fırlattı

[ad_1]

Kuzey Kore, 3 kısa menzilli balistik füze fırlattı

Kuzey Kore yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımları ve uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen füze denemelerine devam ediyor. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin Doğu Denizi’ne doğru 3 kısa menzilli balistik füze ateşlediği bildirildi.

Füzelerin yerel saatle 08.00 civarında başkent Pyongyang’ın güneyindeki Kuzey Hwanghae bölgesinden fırlatıldığı aktarıldı. Açıklamada, “Kuzey Kore’nin balistik füzeleri fırlatması, Kore Yarımadası’nın yanı sıra uluslararası toplumdaki barış ve istikrarı baltalayan ağır bir provokasyondur” ifadeleri kullanıldı. Bu durumun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının “açık bir ihlali” olduğu belirtildi. Kuzey Kore’nin füze denemesinin kınandığı açıklamada, denemelerin derhal durdurulması çağrısı yapıldı.

Savaş, isyanlar, krizler... İşte 2022 yılına iz bırakanlar

Savaş, isyanlar, krizler… İşte 2022 yılına iz bırakanlar

Japonya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise fırlatılan 3 füzenin yaklaşık 100 kilometre irtifada seyrettiği, yaklaşık 350 kilometre mesafe kat ettiği belirtildi. ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri de Kuzey Kore’nin füze denemesinin bölgedeki ABD personeli ile Japonya ve Güney Kore için tehdit oluşturmadığını aktardı.

En son 23 Aralık’ta füze denemesi gerçekleştiren Kuzey Kore’nin bu yıl farklı menzillerde 70 füze ateşlediği belirtiliyor.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*