Kazakistan, Rusların ülkede süresiz kalmasına imkan veren vize kolaylığını sonlandırdı

[ad_1]

Kazakistan, Rusların ülkede süresiz kalmasına imkan veren vize kolaylığını sonlandırdı

26 Ocak’ta sona erecek olan ve “visa run” olarak bilinen uygulama kapsamında Kazakistan’a giriş yapan Rusya, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan vatandaşlarına her 90 günde bir ülkeyi terk edip yeniden giriş yaparak fiilen süresiz olarak ülkede kalabilme kolaylığı tanınıyordu.

İçişleri Bakanlığı’nın önerdiği yeni uygulamaya göre söz konusu ülke vatandaşları, izin verilen üç aylık kalış süresinin ardından en az 90 gün süreyle ülkeyi terk etmek zorunda kalacak. Astana yönetimi yeni uygulama ile göç faaliyetleri üzerinde devlete daha fazla kontrol imkanına kavuşmayı amaçlıyor.

Kiev'de helikopter kazası: Ukrayna İçişleri Bakanı dahil 18 ölü

Kiev’de helikopter kazası: Ukrayna İçişleri Bakanı dahil 18 ölü

EN ÇOK RUSLAR ETKİLENECEK

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre yeni uygulamanın en fazla Rus vatandaşlarını etkilemesi bekleniyor. Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş ve ardından çıkardığı kısmi seferberlik kararının ardından çoğunluğu genç ve orta yaşlı erkeklerden oluşan on binlerce Rus Kazakistan’a yerleşti.

Kazakistan’da Rusça’nın yaygın olarak konuşulması ve iki ülkenin dünyanın en uzun kesintisiz kara sınırını paylaşması, bu ülkeyi askerlikten kaçan Ruslar arasında popüler bir tercih haline getiriyor.

Ancak ülke Rusların akınıyla başa çıkmakta zorlanıyor. Ülkeye girişlerin geçen yıl yüzde 20’nin üzerine çıkarak 1990’lardan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını belirten Kazak yetkililer alışılmadık derecede artan girişlerin enflasyona katkıda bulunduğunu ifade ediyor.

Astana yönetiminin Ukrayna’daki savaşta Moskova’yı desteklemeyi reddederek barış çağrısında bulunması iki ülke ilişkilerini germişti.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*