Japon deprem uzmanı: Böylesi bin yılda bir görülebilecek şiddette

[ad_1]

Japon deprem uzmanı: Böylesi bin yılda bir görülebilecek şiddette

Türkiye’yi vuran deprem felaketi, dünya tarihinde büyük iz bıraktı. Japonya’nın önde gelen deprem uzmanı Toda Shinjin, Kahramanmaraş depremlerini değerlendirdi.

Shinjin, kabukta bir kırılma meydana geldiğini vurgulayarak, “Böyle bir deprem, kabukta değişim ve kırılma ancak bin yılda bir görülür.” dedi. Japon uzman, depremin ortaya çıkarttığı enerjinin Japonya’da meydana gelen Kobe depremindekinden 15 kat büyük olduğunu söyledi.

SPK, emeklilik fonlarında işlemleri durdurdu

SPK, emeklilik fonlarında işlemleri durdurdu

Türkiye’de de daha önce araştırmalar yapan Shinjin, bu depremin Çin’deki Sichuan, Alaska, Yeni Zelanda ve Tibet depremlerinden bile daha büyük ve kötü olduğunu söyledi. Shinjin, bu depremlerin kırsalda, Kahramanmaraş 6 Şubat’ta peş peşe meydana gelen iki depremin ise doğrudan yerleşim yerlerinde gerçekleştiğine dikkat çekti.

Japon uzman, Türkiye’deki depremlerin yıkımının çok büyük olmasının da zemine yakın yerlerde gelişmesinin ve artçı sayısının çok farklı olduğunu söyledi. Shinjin “Arap plakası, Anadolu plakasına doğru hareket ediyor. Ama aynı zamanda çok sayıda fay hattı da var. Karmaşık bir hat. İşte bu yüzden çok fazla artçı oluşuyor. Büyük depremler uzun fay hatları boyunca meydana gelir. Yapıların olduğu fay hattı 200 km boyunca uzanıyor. Buradaki gerilim sonucu meydana gelen kırılma yıkımın bu kadar geniş bir alana yayılmasına neden oldu.” dedi.

Shinjin, bu depremin ardından yeni depremlerin sık şekilde gerçekleşebileceğini belirterek olasılığın göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: TRT Haber

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*