İran’da gösterilerle ilgili 2 kişi daha idam edildi

[ad_1]

İran’da gösterilerle ilgili 2 kişi daha idam edildi

Kerec kentindeki gösteriler sırasında Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Besic teşkilatı üyesi Seyid Ruhullah Acemiyan öldürülmüş ve olayla ilgili olarak 5 kişi tutuklanmıştı. Suçlanan kişilerden Keremi ve Hüseyni hakkında idam kararı alınmıştı.

TEPKİ ÇEKEN İNFAZ

İnfazların ardından açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Idam cezasına çarptırılanların yeterli savunma ve seçtikleri avukata erişim hakkından mahrum bırakıldığını açıkladı.

İran’da gösteriler sonrası onlarca kişi yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak ve devlete karşı savaş açmak gibi suçlamalarla idamla yargılanmış, şimdiye kadar 10’dan fazla göstericiye ölüm cezası verilmişti. İki ismin infazıyla birlikte gösterilerle ilgili idam edilen kişi sayısı da dörde yükseldi. Daha önce de Mecid Reza Rehnewerd ve Muhsin Şıkari de benzer sebeplerle idam edilmişti.

Bu arada İran dini lideri Ayetullah Hamaney, Emniyet Genel Müdürü Ahmed-Reza Radan’ı görevden alıp Hüseyin Aştari’yi yerine getirdi. Hürriyet’te yer alan habere göre Hamaney, çeşitli güvenlik alanlarında emniyet teşkilatının yeteneklerinin arttırılması talimatını da verdi.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*