DSÖ Çin’den Covid-19 ile ilgili daha fazla bilgi paylaşmasını istedi

[ad_1]

DSÖ Çin'den Covid-19 ile ilgili daha fazla bilgi paylaşmasını istedi

Euronews’in haberine göre; DSÖ ve Çin’den yetkililer bir araya gelerek mevcut Covid-19 durumunu ele aldı. Görüşmeden sonra açıklama yapan DSÖ, özellikle 60 yaş üzerindekilere aşı dağıtımı ve statüsü gibi verilerin gerçek zamanlı olarak paylaşılmasını istedi.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 30 Aralık’ta DSÖ ile Çin arasında üst düzey katılımlı bir toplantı gerçekleşti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ve Ulusal Hastalık Önleme ve Kontrol İdaresi’nden üst düzey yetkililer, DSÖ’ye Çin’in salgınla mücadele, varyantların izlenmesi, aşılama, klinik bakım, iletişim ve Ar-Ge alanlarındaki stratejisi ve eylemleri hakkında bilgi verdi.

DSÖ, Çin’den vakalara ilişkin verileri yeniden düzenli olarak spesifik ve gerçek zamanlı olarak aktarmasını, virüs numunelerinin DNA dizilimi, hastaneye yatışlar dahil olmak üzere hastalığın etkisi üzerine veriler, yoğun bakım ünitesine kabuller, ölümler, bağışıklık ve başta 60 yaş üzeri nüfus olmak üzere aşılama durumuyla ilgili verileri talep etti.

DSÖ yetkilileri, daha yüksek risk altındaki kişileri, ciddi hastalık ve ölüm riskine karşı korumak için aşılama ve hatırlatma dozu aşılarının önemine değindi.

Çin’e virüsün DNA dizilimi, klinik yönetimi ve etki değerlendirmesi güçlendirmesi yönünde çağrıda bulunan DSÖ, bu alanlarda Çin’e destek sağlamaya istekli olduğunu da belirtti.

DSÖ, Çinli bilim insanlarını, örgütün Covid-19 uzmanlık kurullarına daha etkin katılmaya da davet etti.

DSÖ yetkilileri, Çin ve küresel toplumun doğru risk değerlendirmeleri oluşturması ve etkili yanıtlar bildirmesine yardımcı olabilmek için takibin ve zamanında veri paylaşımının önemine de değindi.

Ülkelerin koyduğu kısıtlamalar anlaşılabilir

Haftaya yapılacak teknik danışma grubu toplantısına Çinli bilim insanlarını davet eden DSÖ ülkelerin yeniden koyduğu kısıtlamaların anlaşılabilir olduğunu vurguladı.

Halihazırda Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, İtalya, Japonya ve Tayvan Çin’den gelen yolculara est zorunluluğu getirdi.

İngiltere ise Çin’den gelen yolculardan uçağa binmeden önce negatif test sonucu ibraz etmelerini istedi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 26 Aralık’ta, Covid-19’un 8 Ocak 2023’ten itibaren “A kategorisi salgın hastalık” olarak ele alınmasına son verileceğini, Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası uyarınca uygulanan kısıtlamaların kaldırılacağını duyurmuştu.

Yeni uygulamayla yurt dışından gelen yolcuların, seyahat öncesi Çin’in büyükelçilik ve konsolosluklarından sağlık kodu almak zorunda olmayacağı, varışlarında pozitif olsalar dahi merkezi karantinada tutulmayacakları bildirilmişti.

 

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*