Dışişleri’nden Brezilya’daki Kongre baskınına kınama

[ad_1]

Dışişleri'nden Brezilya'daki Kongre baskınına kınama

Dışişleri Bakanlığı’ndan Brezilya’da Devlet Başkanı Lula da Silva Hükümeti’ni ve kurumları hedef alan şiddet olayları hakkında açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Brezilya’da Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva liderliğindeki Hükümet, Kongre ve Anayasa Mahkemesi’ne yönelik şiddet eylemlerini kınıyoruz.

Ülkede halkın iradesini yansıtan seçimlerin sonuçlarına ve demokratik süreçlere saygılı olunması önem taşımaktadır.

Bu eylemler karşısında Devlet Başkanı Lula da Silva Hükümeti ve Brezilya halkıyla dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade ediyoruz.

BREZİLYA’DA KONGRE BASKINI

Brezilya’da seçimi kaybeden eski başkan Jair Bolsonaro’nun destekçileri Kongre binası, Devlet Başkanlığı Sarayı Planalto ile Yüksek Mahkeme’yi bastı. 

Pazar günü eski Başkan Jair Bolsonaro destekçilerinin ülkenin demokratik kurumlarının bulunduğu binaları işgal ederek çevreye zarar vermesi sonrası Luis Inacio Lula da Silva başkent Brasilia’ya federal müdahale kararı aldıklarını açıkladı.

Başkent Valisi Ibaneis Rocha, gerçekleşen olaylarda sorumluluğu bulunduğu sebebiyle Başkent Brasili Güvenlik Bakanı Anderson Torres’in görevden alındığını duyurdu. 

Ülkede 30 Ekim’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Luiz Inacio Lula da Silva, 1 Ocak’ta yemin etmesinin ardından Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri başkent Brasilia’da yer alan Ulusal Kongre binasını bastı. Göstericiler, ellerinde Brezilya bayrakları ile Ulusal Kongre’nin içine girerken, polis, göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Lula seçimi 50,9 oy oranıyla kazanırken, Bolsonaro ise oyların yüzde 49,1’ini almıştı. Bolsonaro’nun yenilgiyi kabul etmeyen destekçileri, ülke genelinde haftalardır kışlaların önünde toplanarak silahlı kuvvetlerin duruma müdahale etmesini talep etmişti.

 [ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*