Charlie Hebdo’nun insanlık dışı karikatürüne Yunanistan’dan cevap

[ad_1]

Charlie Hebdo'nun insanlık dışı karikatürüne Yunanistan'dan cevap

Türkiye’yi sarsan deprem felaketinde arama-kurtarma çalışmaları ve yaraların sarılması için birçok ülkeden destek geldi. 75 ülkeden sayıları dün itibariyle 7 bine yaklaşan yabancı ekipler, arama-kurtarma, sağlık ve yangın söndürme gibi birçok alanda destek veriyor. Enkazlarda canlı arayan İspanyol kurtarma ekibinin Twitter hesabından paylaştığı bir mesaj ise dikkat çekti.

‘ÖDEMEMİZE İZİN VERMİYORLAR’

Bomberos Girecan ekibi, bir pide fotoğrafını, “Bu yiyecekleri ulaştırmamız için bizi yolda durdurdular. Kahvaltı veya tatlı ücretlerini ödememize izin vermiyorlar. Tüm insanlar acil yardım ekiplerine dönüştü. Unutma, hikâyedeki asıl kahraman onlar. Biz sadece sizin umut kaynağınızız” notuyla paylaştı. Paylaşım kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

MÜŞTERİ AKININA UĞRADI

Danimarka’da Barış Güngördü adlı Türk işletmecinin, Express Pizzeria adlı restoranı, bir günlük cirosunun tamamını bağışlayacağını açıklamasının ardından müşteri akınına uğradı. Güngördü, 20 bin kron (55 bin TL) ciro yapmayı beklerken, 62 bin krona (180 bin TL) ulaşmasının kendisini de şaşırttığını ve duygulandırdığını söyledi.

MERKEZ KURDULAR

Ukrayna Acil Durum Ekipleri (DSNS) de Antakya Doğanköy’de operasyon merkezi kurdu. Yapılan açıklamada, “Koordinasyon karargâhı ile yapılan brifing sonuçlarına göre acil durum ve kurtarma operasyonlarının yapılacağı bölge belirlendi” denildi.

AB’NİN EN BÜYÜK ARAMA KURTARMA OPERASYONU

Avrupa Birliği Komis-yonu’ndan yapılan açıklamada depremin ardından Sivil Koruma Mekanizması’nın aktif hale getirildiği ve bu mekanizma aracılığıyla AB’nin şimdiye kadarki en büyük arama-kurtarma operasyonunun yürütüldüğü belirtildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, sahada bulunan yer ekiplerinin yanı sıra B-200 amfibi uçağıyla da depremler sonrası İskenderun Limanı’nda başlayan yangının, söndürme çalışmalarına katıldıklarını kaydetti.

İsrail Savunma Kuvvetleri’ne (IDF) bağlı arama kurtarma ekibi, Kahramanmaraş’ta çalışmalara başladı. Ekip, önceki akşam itibari ile 10 kişiyi enkazdan kurtardığını açıkladı.

YOKLUKTA DAHİ…

Bakü’de aracının üzerine yüklediği yorganları Türkiye’ye gönderilmek üzere götüren ve gecekonduda yaşayan Azeri Server Beşirli, “Kış soğuğunda evsiz kalmanın, yakınlarını kaybetmenin ne olduğunu iyi biliriz. Elimden gelen buydu” dedi.

MEKSİKALI UZMAN KÖPEKLER GELDİ

Meksika’nın dünyaca ünlü kurtarma köpekleri Türkiye’ye vardı. Enkaz altında kalanları kurtarma konusunda ünleri dünyaya yayılmış olan 16 köpeklerden birinin isminin Balam olması dikkat çekti. Bir tugay Meksika askeriyle birlikte gelen köpekler arasında yer alan Balam, Orly, July ve Rex adlı köpeklerin 100’den fazla kişinin bulunmasını sağladığı belirtiliyor.

KURTARDI, YARALANDI

Malatya’da çalışan Fransız ekipte yer alan canlı arama köpeği Leader, Özalper Mahallesi’nde enkazdaki çalışmalarda sol bacağından cam kesiği sonucu yaralandı. Enkazdan bir kişinin sağ kurtarılmasını da sağlayan Leader’a 112 Acil Sağlık ekibi müdahale etti. Leader’ın durumu iyi.

CHARLİE HEBDO’YA EN GÜZEL CEVAP: AY BİLE AĞLIYOR

Yunanistan’da, Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’ya yanıt niteliğinde bir karikatür yayımlandı. Yunan gazetesi Kathimerini’de yayımlanan karikatürde, yıkılan binaların üstünde, gökyüzünde hilal şeklinde bir ayın gözünden bir damla yaş damlıyor.

TAYVAN’DAN VEFA

Tayvan lideri Tsai Ing-wen ve yardımcısı Lai Ching-te’nin Türkiye’de yaşanan depremlerin ardından birer aylık maaşlarını depremzedelere bağışlayacakları duyuruldu. Tayvanlı lider, 21 Eylül 1999 senesinde Tayvan’da yaşanan 7.2 büyüklüğündeki Nantou depremine kurtarma ekibi gönderen ilk ülke olduğunu söyledi. Tsai’nin aylık maaşının yaklaşık 13 bin 300 dolar olduğu biliniyor.

37 KİŞİ HAYATA TUTUNDU

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı’na bağlı ekipler, Kahramanmaraş’ta yürütülen çalışmalar sonucunda enkaz altında kalan sekizi çocuk toplam 37 kişiyi sağ olarak çıkarmayı başardı. Ekip 145 kişinin ise cansız bedenine ulaştı.

HAMİLE KADINI SAĞ ÇIKARDILAR

Hatay’ın Antakya ilçesindeki çalışmalara Çin’den gelen 82 kişilik kurtarma ekibi destek veriyor. Çinli ekip, Türk ekiplerle birlikte, yıkılan sekiz katlı binadan hamile bir kadını sağ olarak çıkardı.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*