Almanya depremzedeler için vize sürecini kolaylaştıracak

[ad_1]

Almanya depremzedeler için vize sürecini kolaylaştıracak

Türkiye ve Suriye’de on binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremlerin ardından Almanya’nın bu iki ülkede depremzede yakınları olanlar için vize kolaylığı hazırlığında olduğu açıklandı. Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, bu ülkelerde depremden etkilenen yakınları bulunanların, evlerini kaybetmiş ya da tıbbi desteğe ihtiyacı olan depremzedeleri geçici olarak yanlarına almalarına olanak vereceklerini duyurdu. Bakan, vize sürecini “bürokratik açıdan mümkün olduğunca kolaylaştırmayı” hedeflediklerini ve bu amaca yönelik bir ekip oluşturulduğunu belirtti. Baerbock, Almanya’nın Türkiye’deki dış temsilciliklerinde personel sayısının artırıldığını ve personelin yeniden konuşlandırıldığını yazdı.

Vize koşullarına ilişkin detaylar ise henüz bilinmiyor.

Afet bölgelerinde son durum: Can kaybı 29 bin 605'e yükseldi

Afet bölgelerinde son durum: Can kaybı 29 bin 605’e yükseldi

“ACİL DURUMDA YARDIM” VURGUSU

Bild am Sonntag gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Nancy Feaser de “bir an önce verilmesi hedeflenen vizelerin” üç ay geçerli olacağını ifade etmişti. “Burada söz konusu olan acil durumda yardım” diyen Faeser, bölgeye insani yardım için giden Alman vatandaşlarına da teşekkür etmişti. Almanya’da da insanların yardıma hazır olmalarını takdir ettiğini belirten Bakan, “Almanya’nın tamamında gösterilen yardımseverlik beni çok duygulandırıyor” ifadelerini kullanmıştı.

HÜKÜMETE TEPKİ GELMİŞTİ

Depremlerin ardından hükümete siyasilerden ve sivil toplumdan depremzede yakını olanlara vize süreçlerinde kolaylık sağlanmasına ilişkin talepler gelmeye başlamıştı. Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sayfasında bölgedeki depreme ilişkin “çok sorulanlar”da listelenen “Türkiyeli/Suriyeli yakınlarımı Almanya’ya getirmek istiyorum. Bunun için hangi imkanlar mevcut?” sorusuna verilen “Vize prosedüründe hiçbir değişiklik olmamıştır: Yaşanan korkunç deprem felaketinden sonra bile, Türkiye ve Suriye vatandaşlarının Almanya’ya gelmek için hala geçerli bir vizeye ihtiyaçları vardır” yanıtı tepki çekmişti.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*